sohbetleri 3 -MELEKLERE KİTAPLARA VE PEYGAMBERLERE İMAN

meleklere ve peygamberlere iman
Yine ayetimize gelelim. Birr o kimsenin iyiliğidir ki
Meleklere de inandı
Şimdi melekleri kısaca tarif edelim.Melekler nurdan yaratılmışlardır.Yemezler, içmezler, erkek ve dişi değildirler, gevşeklik yapmazlar,yorulmazlar, gece gündüz Allah’u Taela’yı tesbih ederler, istedikleri şekle girerler.
Nitekim Cebrail (aleyhisselam) zaman zaman peygamber efendimize ashab-ı kiramın yüzü en güzel olanların Dıhye İbni Huleyfe-i Kalbi (Radıyallahu anh)’ın şekline girerek gelirdi.Melek suretinde az görünürdü.Zaten ona bakmaya kuvvet de yetmez.
Yarın ahirette bu kuvvet, Cenab-ı Hak tarafından verilecek.İnsanlarda melekleri ve Allah Teala Hazretlerini bu kuvvet ile göreceklerdir.Rabbim fazl-ı keremiyle cümlemize nasib etsin.
”Kitaba da inanmıştır”
Kitaplardan da biraz bahsedelim.104 tane kitap indirilmiştir.4 tanesi büyüktür.devamı icin ->
Tevrat:Hazreti Musa (aleyhisselam)’a
Zebur:Hazreti Davud aleyhisselam)’a
İncil:Hazreti İsa (aleyhisselam)’a
Kuran’ı Kerim de:Hazreti Muhammed (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e indirilmiştir.
100 tanede sahife olarak indirilmiştir.
10 sahife:Adem (aleyhisselam)’a
50 sahife:Şit (aleyhisselam)’a
30 sahife: İdris (aleyhisselam)’a
10 sahifede:İbrahim (aleyhisselam)’anazil olmuştur.
Bunların hepsi haktır.Hepsine inandık.Fakat Kuran’ı Kerim ile amel edeceğiz.Kuran’ı Kerim hakkında Rabbmiz şöyle buyurmuştur:
Ey insanlar!Size Rabbinizden mucizeler Peygamber geldi ve size apaçık bir nur indirdik.”(Nisa:174)
Kuran’ı Kerim o aşikar olan nurdur:
İşte Allah’a iman edip te o Kuran’ı Mübin’e sarılanları Allah, kendi katından bir rahmet ve lütuf içine koyacak ve onları kendisine varan doğru bir yola hidayet edecektir.”
Ayrıca Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) in Kuran’ı Mübin hakkında buyurmuş olduğu sözler çoktur.Bunlardan bir kaçını zikredelim:
Sizin en hayırlınız;Kuran’ı Kerimi öğrenen ve öğretendir.”
Ümmetimin en şereflileri Kuran’ı Kerim’i yüklenenlerdir.”
Kuran ehli, Allah ehlidir.”
Kuran-ı Kerim’i tecvidini ve ahkamını muhafaza ederek okuyan, sefere-i kiram melekleri ile beraberdir.”
Kuran’ı Kerimin faziletleri saymakla bitmez, tükenmez…

Peygamberlere de inanmıştır
Peygamberler bir rivayete göre yüz yirmi dört bin, bir rivayete göre ise sayısını ancak Allah bilir.Peygamber, Allah’u Teala’nın kendisine vahyettiği ahkamı ve dini mübini insanlara ulaştırmak için Allah-u Teala’nın, kulları içersinden seçip gönderdiği insanlardır.
Peygamberlerin evveli Adem (aleyhisselam) ahirleri bizim peygamberimiz Hazreti Muhammed  (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) dir.Cenab-ı Hak cümlemizi şefaatlarına nail eylesin.
İşte böyle inanan kimsenin birr’i yani sofuluğu işe yarayan birr ve sofuluktur.Ayet-i Kerimenin buraya kadar olan kısmında iman üzerinde durulmuş ve ancak Allah-u Teala Hazretlerine, ahiret gününe, meleklere, kitaplara ve bütün peygamberlere inananların birrinin asıl işe yarayan birr olduğu zikredilmiştir.
Gerçekten de en birinci ve en büyük iyilik budur.Zira bu beş şeye iman bütün temellerin aslı olduğundan bunlara iman olmadıkça hiçbir amel makbul olmaz.

Allah-u Teala Hazretleri, imandan sonra malını Allah sevgisiyle verenlerin takvasının gerçek takva olduğunu beyan buyuruyor:
Gerçek iyilik, daha öyle bir kimsenin iyiliğidir ki, malını Allah sevgisiyle veya mala olan sevgisine rağmen akrabaya, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışlara, dilenenlere ve köle ile esirlerin boyunlarını azad etme hususunda veren kimsenin iyiliğidir
Mevla Teala evvela akrabaya vermeyi zikretti.Zira akrabaya iyilik, hem yakınlık haklarını gözetmek, hemde sıla-i rahim olduğundan iki yönden ibadet sayılır.Akrabadan sonra yetimleri gözetmenin lüzumu beyan olunmuştur.
Zira yetimler kendilerini terbiye ve himaye edecek babadan yoksun olduklarından yardıma ihtiyaçları daha fazladır.Sair fakirler, memleketinden uzak düşen yolcu ve misafirler bir günlük azığını insanlardan istemeye muhtaç olan dilenciler ve borcu olan köle ve esirler ise üçüncü derecede zikrolundular.
Şu da bilinmelidir ki Allah Teala Hazretleri mala karşı olan sevgiye rağmen onu vermenin daha fazla sevap olduğunu bildirmek için:
Mala karşı olan sevgisine rağmen onu verir” buyurdu.
Zira sevdiği malını vermek nefse çok ağır geldiğinden faziletinin çok fazla olacağında şüphe yoktur.

Ayeti Kerimenin devamında gerçek birr sahipleri şöyle sıralanıyor:
Gerçek birr daha ol kimsenin birr’i dir ki, namazını dosdoğru kılan, zekatını veren, muahede yaptıklarında ahidlerini yerine getiren, sıkıntıda, hastalıkta ve muharebenin kızıştığı zamanlarda sabredenlerin birri yani takvası gerçek bir takvadır.”
Ayeti Kerimede geçen namaz ve zekattan maksad farz olan namaz ve zekattır.Bundan evvel geçen vermek ise sadaka olarak kabul edilmiştir.
Ahidden murad da bir kimsenin Rabbisine karşı eda etmesini kabul ettiği ilahi tekliftir.Bu nedenle Allah’ın emirlerinden birini kabul etmeyen kimse ahdini bozmuş olur.
Ayet-i Kerime’nin sonunda Mevla Teala Hazretleri:

İşte sadık olanlar onlardır ve müttaki olanlar da ancak onlardır

Reklamlar
sohbetleri 3 -MELEKLERE KİTAPLARA VE PEYGAMBERLERE İMAN

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s