sohbetleri 7 –İZZET O’NA TABİİ OLMAKTA

Eğer biz O’na itaat ve O’nun dinine hakkyıla riayet edersek, mutlaka matlubumuz olan rızaullaha ve milletide Allah’ın izniyle cehenneme gitmekten kurtarırırz.Bu arada kendimizide hem dünyevi hem uhrevi belalara düşmekten kurtarırız.

Cenab-ı Hakka iyi söz verelim.Dinimizin farzlarına, vaciplerine, sünnetlerine, müstehaplarına, edeplerine dikkat edelim.Haramlardan mekruhlardan da kaçınalım.Bu yolda sebat edelim.Göreceğiz ki dünyamız huzur içinde olacak.
Bize belalar Allah’a layık olamadığımızdan geliyor.Bir defa dünyaya rağbet etmemeliyiz.Koltukta, sandalyede gözümüz olmamalı.Keyf, rahat, zevk, sefa asla düşünülmemeli.Gayemiz yalnız Mevla’nın dinini yaşamak ve yaşatmak olsun.Millet ne zannederse zannetsin.Mevla bizim niyetimizi iyi biliyor.İnsanın kendisini methetmesi doğru değildir ve etmiyoruz da.
devamı için – >>>>

Mevla Teala şu ayeti kerimelerde buyuruyor ki:
Sizden hayra davet eder, iyiliği emredip nehyeder bir cemaat bulunsun.İşte ancak onlar felaha kavuşanlardır.”(Ali imran 104)
Ancak böyle bir ümmet felaha kavuşur.Dünya ve ahiret belalarından kurtulur.Bunun üstündeki ayeti kerime de bunu beyan etmektedir:
Hepiniz Allah’ın habl-i metini (olan Kuran-ı Kerimi) ne sarılınız ve birbirinizden ayrılmayınız.Allah’ın üzerinizde olan nimetini hatırlayınız ki, siz birbirinize düşmanlar iken sonra Allah kalplerinizi birleştirdi ve O’nun nimetiyle hakiki kardeş oldunuz.Bundan evvel siz ateşten bir kuyunun kenarında iken sizi o kuyuya düşmekten kurtardı.İşte böylece Allah ayetlerini size beyan ediyor, ta ki (bu ayetleri öğrenip gereğince amel etmekle) hidayete erebilesiniz.(Ali imran 103)
Bir ana ve babadan olmak bizi hakkıyla kardeş edemez.İslam bizi kardeş eder.Kardeşliği islamda arayalım, samimiyeti islamda arayalım.Bir millet bu şekilde Kuran-ı Kerime sarılırsa böylece islamiyeti bağrına basarsa aralarında hudut, kan, namus, benlik davası olur mu?Birbirlerini kayırmaktan başka birşey bilmezler.Böyle olmaya çalışalım, yiğitlik budur.

İşte (Rabbinden sana indirileni tebliğ et) ayetinin manası şudur ki:” Kuran-ı Kerim’i tebliğ edecek insanlar yetişsin.Bu yetiştirdiğimiz insanlara ihlası, dünyayı sevmemeyi öğretmeliyiz.Zira dünya sevgisi hakkında hadisi şerifte buyuruluyor ki:
Dünya sevgisi bütün hataların başıdır
Dünya melundur, içindekilerde melundur.Allah’ın zikri ve zikredenler müstesna (onlar makbuldür).”

Mel’unu mu seveceksin?Ahiret merzidir (razı olunandır).Allah’ın razı olduğu yerdir.Dünya megdup tur (gadap edilendir).Sahabeyi kiram bu ayeti kerimenin beyanı üzere yetiştiler ve bütün dünyaya ışık tuttular, bütün dünyanın manevi hastalıklarına ilaç oldular.Dünyayı yabanilikten kurtarıp dine ve medeniyete ulaştırdılar.
Ders ayetimize devam ediyoruz:
Ruhul Beyan tefsirinde İsmail Hakkı Bursevi(kuddise sirruhu) Hazretleri bu ayet hakkında şöyle buyurur:
Bu ayette Cenab-ı Hak celle ve ala Hazretleri Efendimiz’i(sallallahu aleyhi ve sellem ) ve Ebu Bekir (Radıyallahu anh) Hazretlerini hicret zamanında müşriklerin şerlerinden mağarada nasıl koruduysa, aynen bunun gibi kendi emrine imtisal eden herkesi mahlukatın zararlarından koruyacağına işaret vardır.”
Bursevi Hazretleri bir de kıssa nakleder:
Efendimizin bir evlatlığı vardı.İsmi Sefine idi. Bir muharebede orduyu kaybetmiş bir türlü bulamıyordu. Öteden beri büyük bir aslan geldi.Sefine ona dediki: “Ya ebel Harise Ene Sefinetü mevla Rasülillah. Yani ben Resulullah’ın kölesi sefineyim.Arkadaşlarla sefere çıkmıştık.Ben onları kaybettim.Şimdi onlara ulaşmak istiyorum.” diyince, kedi bir insana nasıl yan yan yaklaşırsa aslan da aynı şekilde başını öne eğip sürtünerek geldi.Nerede bir ses duyduysa o tarafa yöneldi böylece Sefine’yi orduya ulaştırdı.”

Bakın bir aslan Resulullah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) hatırını sayıyorda “Ahsan-i takvim” üzere yaratılan insan Resulullah’ın hatırını saymak şöyle dursun, O’nun adamısın;sünnetini işliyorsun diye sana düşmanlık ediyor. Şu hale bak!

Habibim! Söyle ki: Ey ehli kitap,Tevratı(şerifi),İncili(şerifi) ve Rabbinden size inen (Kur’an-ı Kerim)i ikame etmedikçe,(yerine getirmedikçe) hiçbir şey üzerinde değilsiniz.Yani Haktan hiçbir yol üzere değilsiniz.(Habibim!) Rabbinden Sana indirilen (Kuar’an-ı Azimüşşan) onlardan çoğunu tuğyan azgınlık ve küfür bakımından elbette ziyade ediyor.Yani azgınlıklarını ve küfürlerini artırıyor. Kafir kavim üzerine mahzun ve müteessir olma.”
Bu ayet-i celile-i cemile de anlayana göre çok mana var.Yani bu kitapları ve bütün kütüb-ü semaviyyeyi ikame edinceye kadar hiçbir hakikat üzere değilsiniz,insanlığınız toz kadar bile değil. İnsan, insanlığa, Rabbisini tanımakla ulaşır.Başka birşeyle ulaşmaz.Bizim derdimiz bu olsun. Cenab-ı Hak Kur’an-ı Kerim’le amel etmedikçe insanı insan saymıyor. Ne buyuruyor onlar hakkında?

Onlar hayvanlar gibidir.Belkide hayvandan da daha delalettedir,daha çok sapıklıktadır.”(araf suresi:179’dan)

Amma Kur’an-ı Kerime sarılan kimseyi Allah-u Teala büyük adam kabul ediyor.Bunu beyan eden bir ayet okuyalım:
Onların(Ehli kiatabın) hepsi müsavi değildirler.Ehl-i Kitaptan istikamet ve adalet üzere olan bir cemaat vardır ki, gece saatlerinde secde ederek Allah’ın ayetlerini okurlar.”
Onlar, Allah(-u Teala Hazretleri)ne ve ahiret gününe iman ederler,iyiliği emreder,kötülükten menederler hayırlı işlere koşarlar.İşte bunlar salih kimselerdendirler.”
Onların hayır cinsinden yaptıkları şeyler karşılıksız bırakılmayacaktır.Allah(u Teala) takva sahiplerini hakkıyla bilendir“(Al-i imran suresi:113-115)

Gördünüzmü şeref kimindir?

Ümmetimin en şereflileri Kur’an’ı yüklenenler ve gece ibadet edenlerdir.”
Reklamlar
sohbetleri 7 –İZZET O’NA TABİİ OLMAKTA

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s