sohbetleri – 10 – GALİBİYET ÇOKLUK İLE DEĞİL

Kafirlere meyletmenin ne kadar büyük zararları olduğunu şu ayeti kerime çok açık bir şekilde bize beyan etmektedir:
”Zulmeden kimselere (sevgi beslemek, yağcılık yapmak veya yaptıkları işlere rıza göstermek suretiyle) az dahi meyletmeyiniz sonra size ateş dokunur (cehennemlik olursunuz) Allah’dan başka dostlarınız da yoktur, sonra yardımda olunmazsınız.”(Hud 113)

Şimdi bizim müslümanlar düğünlerini salonlarda icra etmeye çalışmakla onlara benziyorlar.Eğer mümkünse camide erkek cemaatına sohbet verilmeli.Kadınların da düğünü yapabilecekleri büyük geniş yerleri yoksa düğünü evlerinde yapmalı, ne kadar insan alabilecekse onlarda o kadar kişiyi davet ederler.
Biliyorsunuz koca bir yangın kibrit ateşiyle başlar.Başlangıçta bir damla suyal söner ama sonra denizi döksen sönmez.Desinler, demesinleri çıkaralım aradan

Bakınız Mevla ne buyuruyor?
Allah yolunda mücadele ederler.Levmedicinin (kınayanın) korkmazlar.İşte bu haslet Allah’ın fazlıdır.Onu dilediği kimseye verir.Allah genişlik sahibi ve herşeyi bilendir.” devamı icin ->

Üstadımız Hacı Ali Haydar Efendi (Kuddise sirrahu) Hazretlerinden duymuştum ki: Kafirle mümin, birbirlerinin ateşini dahi görmesinler.Onu görmekle onun ahlakından ona sıçrar.Bizim müslümanlar onlara uydukları hususlarda dahada ileri gitmeye kalkıyorlar.Gururları, kibirleri, dünyacılıkları bırakalım.Rabbimizin sevdiği üzere yaşayalım.

Mevla Teala ders ayetimizde Uhud muharebesinde mağlub olduktan sonra münafıkların telkinlerine kapılan müminleri uyarıyor:”Yolunuzda sebat edin.Netice sizindir.Buradaki mağlubiyetiniz, içinizden bazı kimselerin sevgili Peygamberimin tenbihini tutmadıklarından başınıza geldi.Dünya yıkılıncaya kadar basiret sahiplerine ibret ve vaaz olsun için galibiyetiniz mağlubiyete döndü.Yoksa mağlubiyetiniz kuvvetsizliğinizden değil.Ya! Bu tenbihlere ihtiyacınız vardı, onu aldınız, yükseleceksiniz.” O halde ey müminler kafirlere itaat etmeyin.

(Ders Ayeti)
Doğrusu Allah, sizin Mevlanızdır ve yardım edicilerin en hayırlısıdır
O’nun yardım ettiği mağlub olmaz.Olursa tenbih içindir.Yıkılmak için değil, bitmek tükenmek için değil.

Hakkında Allah’ın hiçbir hüccet indirmemiş olduğu şeyleri, O’na ortak tanıdıklarından dolayı kafirlerin kalplerine yakında korku atacağız.Onların gidecekleri yer cehennemdir.O zalimlerin duracakları yer ne fenadır

Asla ve kat’a ortağı olmayan Allah-u Teala Hazretleri’ne şirk koşmanın bedeli, o kimsenin kalbine korku atılmasıdır.Bir kimsenin kalbine korku atıldımı ebediyyen iflah olmaz.

Huneyn muharebesinde İslam ordusu müşriklerden sayıca daha fazla olduklarını görünce kendilerini beğendilerde ”bu gün azlığımızdan dolayı müşriklere elbette yenilmeyiz” dediler.Bu ise doğru bir söz değildi.Zira bu zamana kadar kazanılan savaşlar çokluktan değil Allah’ın yardımıyla kazanılmıştı.
İslam ordusunun ise bunu unutup çokluğa ve kuvvete güvenmeleri Mevla’nın hoşuna gitmedi ve Cenab-ı Hak onlardan kuvve-i maneviyyelerini aldı.Daha savaşın başında iken, müslümanlar bozuldular, paniğe kapılıp Rasulullah’ı ortada bırakıp kaçtılar.
Bu hadise müslümanlar için bir hikmet dersi oldu.Taki daima Cenab-ı Hakka güvensinler, muvaffakiyeti ancak O’ndan beklesinler, kendi maddi varlıklarına hiçbir zaman aldanmasınlar.
Shabe-i Kiram ne zamanki hataya düştüklerini anladılar, tekrar kendilerini toplayarak Rasulullah’ın yanına koştular, savaşa başladılar, taksiratlarını telafi ettiler.

Sonra Allah, Resulu üzerine ve müminler üzerine rahmetini indirdi ve sizin görmediğiniz ordular indirdi ve küfredenlere azab etti.İşte bu, küfredenlerin cezasıdır.”(Tövbe 26)

Kafirler daima mağlub olmaya mahkumdur.Müminlerde islamı muhafaza ederek yaşarlarsa ve herşeyi Mevla’dan bilirlerse onlar için hep galibiyet vardır.Zira:
Yardım ancak Allah (celle celaluh) tarafındandır”(Enfal 10)

Mevla’nın düşmanlarına meyletmedikçe yıkılmayız.

Reklamlar
sohbetleri – 10 – GALİBİYET ÇOKLUK İLE DEĞİL

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s