Batı’da İslâm Lehine Yeni Gelişmeler

İSLAM DERGİSİ BAŞMAKALELERİ

Batı’da İslâm Lehine Yeni Gelişmeler

Şubat 1984

Mahmud Esad COŞAN

Köln Express Gazetesi’nin, Aralık 1983 sonu nüshalarından birinde, çok enteresan bir haber yazılmış; buna göre:

Federal Almanya’nın sabık başbakanı ve SDP (Sosyal Demokrat Parti) Genel Kurulu üyesi Helmut Schmidt, kendisinin son doğum günü kutlama toplantısında yaptığı konuşmada, İslâm dinine yakın ilgi duyduğunu ve onu tetkik edeceğini bildirmiş

Haberi okuyan ve bize nakleden dostumuz, Schmidt’in partisi SDP’nin de bir fikir çalkantısı içinde olduğunu, yeni ve sağlam bir ideoloji aradığını ilave etmişti.

Yine Federal Almanya’daki, “Die Grünen: Yeşiller” diye bilinen ve mecliste yirmi yedi sandalye kazanmış bulunan gençler partisinde de aynı arayıştan söz ediliyor. Menfaatperest, istismarcı ve samimiyetsiz Batı düzenlerine ve riyakâr idarecilere isyan bayrağını açan bu genç grup, insanlığın kurtuluşuna formül arıyor, blokların silahlanmasının aleyhinde gösteriler düzenliyor, tabiatın (doğanın) korunmasını istiyor, yerleşik düzene ve yardakçılarına karşı zaman zaman sert ve cesur tepkiler gösteriyor. devamı icin –>

İşte bu Yeşiller içinden, Tina Gfanzil adlı otuz yaşlarında olan bir kadın liderin müslüman olduğunu gazeteler büyük manşetlerle ilan ettiler. Zehra adını alan Tina Gfanzil, müslüman olmadan önce, defalarca Hamburg Camii’ne gitmiş, vaaz, sohbet ve hutbeler dinlemiş, İslâm’la ilgili kitaplar okumuş ve hemen Arapça öğrenmeye başlamış… Şu sözlerini lütfen dikkatle okuyunuz:

“Silahlanma yarışının ve savaşın engellenmesinin, yürüyüş yapmak ve sokaklarda slogan atmakla gerçekleşemeyeceğini düşünmeye başladım. Bu vahim sürüklenişe son vermek için yeni bir toplum ve yeni bir ahlâk devrimi gerekli idi. Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri insanî bir ahlâka muhtaç, bu da İslâm ahlâkıdır.”

Kendisinin müslüman oluş macerasını, Büyük Cihad adlı bir eser hazırlayarak anlatmak istediğini söyleyen bu Batılı hanım mebus, başını örttüğünü, ibadetlerini yaptığını, Yeşiller grubu içinde daha şimdiden altmış kadar müslüman oluştuğunu da bildiriyor.

Geçen ay Türkiye’yi ziyaret eden büyük Fransız mütefekkiri Roger Garaudy’nin, diğer dinler, kapitalizm, sosyalizm ve İslâm konusundaki mukayeseleri ve Müslümanlık hakkındaki tetkik mahsulü sitayişleri, cesur ve net beyanları hafızalarımızda taptaze duruyor

Bütün bu emarelerden çıkan sonuç şudur sevgili okuyucular

Dünya İslâm’a geliyor, hem de en kaliteli şahsiyetlerin önderliğinde! Çağın fikir liderliğini yapan Batı’da, akıl ve vicdan sahibi mütefekkirler, kiliseye ve kurulu iktisadî ve içtimaî düzene baş kaldırmış; kapitalizmden kaçıp sosyalizme, hatta komünizme; batıl dinden kaçıp inkâra ve dinsizliğe düşmüş ama yine tatmin olmamış, köklü bir ahlâk ve mâneviyat olmadan, yani Cenâb-ı Hakk’ın pak dini İslâm olmadan, insanlığın dertlerine deva bulunamayacağını yavaş yavaş kavramaya başlamıştır.


Bize gelince; kültür politikamız hâlâ köhne ve çöken Batı’nın tek yanlı, hilekâr, göz boyayıcı, sömürücü sağ veya sol ideolojilerine bağlı. Hâlâ kendi özümüze dönemedik, aslımızı inkârdan vazgeçemedik. Eğitim ve öğretimimizde aziz dinimize, şanlı mâzîmize ve olgun kültürümüze ters tatbikatlar cari.

Ülkemizin ne tam Batılılar gibi insan haklarına saygıyı öğrenebilmiş, ne de özüne bağlı olarak Doğulu ve millî kalabilmiş olan yarı münevverleri insafa gelip artık şu hakikatleri kabul etmezler mi?

İslâm, devrini tamamlamış, tükenmiş, tarihe gömülmüş, çağ dışı bir çöl kanunu ve köhne bir inanç sistemi değildir.

Bilakis, kendine tutunanları bataklıktan çekip çıkaran bir kurtuluş ipi; dipdiri, pırıl pırıl, çağlar üstü bir hayat nizamı; söndürmek için üflendikçe kuvvetlenen bir alev, bir ilahî aşk ve şevk menbaı, cana can katan bir âb-ı hayât pınarıdır.

Millî ve dinî, rûhî ve bedenî, maddî ve mânevî, ferdî ve içtimaî, dünyevî ve uhrevî kurtuluş ve yükselişimiz İslâm’dadır. Bunu daima söylüyorduk, şimdi dış dünya da bizi teyit ediyor.

Reklamlar
Batı’da İslâm Lehine Yeni Gelişmeler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s