sohbetleri 11 – UHUD HARBİ

Ayet-i Kerimede beyan olunduğu üzere kafirlerin kalplerine korku, küfürleri ve şirkleri sebebiyle atılıyor.Allah azze ve  celle şirke bir hüccet indirmediği halde onlar delilsiz olarak, evhama kapılarak, bu Mevla’nın ortağıdır diyerek iddiaya düştüler.Kendi elleriyle ağaçtan ve taştan yaptıkları putları Allah’a ortak ettiler.Böylece rahmet-i ilahiyyeden uzak oldular.Mağlubiyet daima kafirlerin kendilerinden ayrılmayan halleri oldu.


Uhud muharebesinde Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) hazretleri İslam ordusunu mevzilerine yerleştirdi.Sonra ordunun arkasında bulunan birazcık yüksek bir dağa, Abdullah İbn-i Cübeyr isimli bir kumandanın bereberinde 50 kişiyi de okçu olarak tayin etti ve buyurdu ki:
Sizin vazifeniz, burada, bizim arkamazdan gelen düşmana ok atmak.Savaş bizim ister lehimize ister aleyhimize olsun ben haber gönderinceye kadar yerinizden ayrılmayacaksınız.Size söz veriyorum, benim emrimi tutarsanız harbi kazanacağız.” devamı için ->

Ondan sonra harb ateşlendi.Allah Teala, müminlere cesaret, kuvvet ve fedakarlık verdi, kafirlerin cesaretini aldı.Kafirler mağlubiyete doğru, müminler galibiyete doğru ilerleyince islam ordusu işi bitirdikleri, savaşı kazandıkları zannıyla ganimet mallarını almak için teşebbüse geçtiler.
Arkadaki okçular bunları görünce:”Arkadaşlarımız ganimet aliyor, biz ne duruyoruz?” diye ganimete gitmek istediler.Kumandanları olan Abdullah İbn-i Cübeyr:”Durun, Resulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) bizeburdan ayrılmayın‘ buyurdu.O’nun emrine muhalefet edemeyiz.” Deyince onlar:”Bu emir harp bitinceye kadardı” dediler.
Ve ganimete koşmaya başladılar.Sadece Abdullah İbn-i Cübeyr ve 7 okçu kaldı.Müşrik ordusu okçuların azaldığını görünce arkadan hücuma geçti.Önce Abdullah İbn-i Cübeyr ve 7 arkadaşını şehid ettiler.Sonra ordunun ardından girip önünden çıktılar.Bütün islam ordusu tarumar oldu, dağıldı.
Müşriklerden birisi Rasulullah’ın yüzünü yaraladı mübarek dişini parçaladı.Musab bin Umeyr’i şehid eden İbn-i Kumey isimli müşrik O’nu Rasulullah zannederek:”Muhammed’i öldürdüm” diye bağırdı.Şeytan’da insan suretine girerek ”Dikkat edin Muhammed öldürüldü” diye bağırdı.Böylece islam ordusunun kuvve-i maneviyyesi tamamen kırıldı.Ümidsizliğe kapılarak dağıldılar.

Bu esnada Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)Ban gelin ey Allah’ın kulları” Nedir bu hezimet, nereye kaçıyorsunuz? diye ashabı ikinci bir cihada çağırdı.Rasulullah’ın bu daveti üzerine 30 kadar sahabe toplandı ve müşrikler dağıllıncaya kadar onu himaye ettiler.Uhud savaşından sonra ashab-ı kiram Medine-i Münevvere’ye döndüğü zaman müminlerden bir kısmı ”Bu hal bize neden isabet etti.Halbuki Allah Teala bize nusret vaad buyurmuştu” dediler. Bunun üzerine Allah azze ve celle hazretleri şu ayeti indirdi:
(Ders Ayeti)
Andolsun ki, siz onun (Allah’ın) izniyle onları öldürürken, Allah size olan vaadini (Uhud muharebesinde sizi galip kılacağına dair sözünü) ta ki siz ( düşmana karşı) korkaklık (ve yılgınlık) gösterip (peygamberin verdiği) emir (hususun) da çekişerek, size sevdiğiniz (galibiyet ganimet)i gördükten sonra, isyan et(menize kadar düşmanlarınızı kolayca katlet)tiniz.
İçinizden kimi dünyayı (ganimeti) istiyor, sizden kimi de ahireti(n sevabını) diliyordu.Sonra (Allah) sizi imtihan etmek (samimi olanlarla olmayanları meydana çıkarmak) için sizi onlardan (düşmanlarınızdan geri) çevirdi. (de onlara karşı bozguna uğramış bir duruma düştünüz) Andolsun ki yinede sizi bağışladı ve (zaten) Allah(-u Teala) müminlere büyük fazl(-u kerem) sahibidir.”
Reklamlar
sohbetleri 11 – UHUD HARBİ

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s