sohbetleri 18 -MEVLA ŞARABI NİCİN YARATTI

Şeytan insanın kan damarlarında cereyan eder.Buna ait hadisi şerif vardır:

   ”Muhakkak şeytan, insanın kan damarlarında cereyan eder (dolaşır)”

   Şeytan insana bu kadar yakın olabiliyorken, insan ondan nasıl kurtulacak?Bu hususta kula, Allah yardım edecek.Acaba şeytan ile nefis, Allah’a yaptığımız ibadetlere ne karıştırırlar? Riya, kibir, ucub gibi bir sürü şey karıştırırlar.
   Allah’ım ellerine düşürmesin.İşte şimdi tarikat ve hakikat lazım oldu.Tarikat, nefis ve şeytanın kalp aynasına atmış oldukları vesveseleri kötü düşünceleri temizliyor.Her Allah dedikçe kalp aynasında, bunlardan bir şey eksilir.Burada hüner bizim değil, söylenilen (Allah – Allah) lafzı celalinindir.
 
   Şeriatın emir ve yasakları hem bedenedir hemde kalbedir.Bu ikisinin şeriata (islama) uyması nefsin temizlenmesine bağlıdır.Nefsin yaradılışında iba (dikleşme), tugyan (haddi aşma), inkar (kabullenmemek), münazaa (çekişme) vardır.Tarikat ile nefis, bütün bunlardan temizlenmeye çalışır.İşte nefsin tezkiye edilmiş, temizlenmiş ve kalbin tasfiye edilip parlatılmış halide hakikattır ki, bu halde yapılan ibadetler halisdir.Hakikate kavuşmak en üstün gayedir. devamı için ->>

   Bazıları tasavvuf vazifelerini gevşetiyorlar.Alırken hevesli oluyorlar sonrada alaca dana gibi yan gelip yatıyorlar.Bununla hiç yatmayın denmek istenmiyor lakin yatmak yatmayı, zikir de zikri celbeder (çeker)…
   Nefis seni yatmaya teşvik ettiği zaman da al eline tesbihi ve ona:”İşte yatmak” de.Nefis sana ibadet etmemen için;”ah çok fenayım, hastayım, ölüyorum” dediği zaman otur seccadeye ”huu” de.İşte nefse ölüm!…

   Nefse lüzumu kadar yedireceğiz, içireceğiz, isteklerini gerektiği kadar yapacağız.Büyük Şeyh Efendi  (kuddise sirrahu) buyuruyor ki;

   Taam ve nevm ve kelamı eyle kıllet
   Ki  çok yemekle kalp ölür, bu zillet
   Dahi çok durma aç, olur bu illet
   Aziz her şeyde eyle istikamet
   Edep üzere olup hakka gidelim
   Cemali ba kemali seyredelim

   Tekrar ediyorum.Yatmanın yatmayı celbettiğini unutmayın.Bunu unutursanız harab olursunuz.Ya Rabbi! Sen bizi kayır.Kan ile posa arasında halis süt çıkaran Mevlam, bize de halis ibadet nesib et.

   Tasarruf Hakkındır Hakka gidelim
   Cemali ba kemali seyredelim

   Mevla mutasarrıfdır ne demek? Bütün işleri o yapıyor demek.İnsan halifedir ne demek?Allah’ın yapacağı işleri üzerine aldığı için.Arapça kelimeleri kaldırıyorlar yerine öyle kelimeler koyuyorlar ki kediler bile buna güler.Latin harfleri ile okumayı ve yazmayı getirmekle müslümanlar, islami bilgilerden alıkonuldu.Zira islam eserleri hep arapça idi.
   Herkes başının çaresine baksın! Okuyunuz! İsteyen, öğrenmenin yolunu bulur.
   Dikkat edin! Bütün bütün şerlerden kurtulunur, nefsin şerrinden kurtulunmaz. Kendimiz de kabahat yüklenelim.

    Tasavvufa iyi çalışmak, Risale-i Kudsiyeyi, Mektubatı iyi düşünmek, her şeyin fani olduğunu bilmek lazımdır.Mevla ”Benden başka ilah yoktur” buyuruyor.Sen ise her şeye daim gözüyle bakıyorsun.Mevla’nın varlığını dahi hatırlamıyorsun.

(Ders Ayeti)
   ”Hurma ve üzüm ağaçlarının meyvelerinden de içki ve güzel bir rızık edinirsiniz.Muhakkak ki bunda aklı olup düşünen kavim için bir alamet vardır

   Peki şarap olmasaydı da sadece sirke, pekmez, şeker olsaydı olmazmıydı? Mevla onu niçin yarattı? İmtihan için.Mevla istese idi domuzu da haram etmezdi.Fakat etti niçin? O da imtihan için. Öyle ise Allah-u Teala neye ”yaklaş” buyurdu ise ona yaklaşmalı, neden ”kaç” buyurdu ise ondan kaçalım.

   ” Ey Ademoğulları!..Çirkin yerlerini kendilerine göstermek için ebeveyninizin (Adem ile Havva’nın) elbiselerini soyarak, şeytan onları nasıl cennetten çıkardıysa, sakın sizede bir bela yapmasın ”(Araf 27)

   Allah-u Teala Adem babamız ile Havva validemize, bir ağaç hariç diğer bütün meyvelerden yemelerine müsaade etmişti.Bizlere de koyun, inek, deve, keçi, tavuk, kuş eti gibi hayvanların etlerini besmele ile kesilince yememizi helal kıldı, domuz etini yememiz ise haram kılındı.Meyve suyu, ayran, süt, şerbet içmemiz helal iken, şarap içilmesi haram kılındı.

   Eğer ”Allah Kerimdir” diyerek haram edilenlere yaklaşmaya kalksak olmaz.Milletin için de insanları kandıranlar çok olur. Dini meseleler seyrediliyor ve dinleniyor diye televizyona bakılır derler.Eğer bu fakir sizleri uyarmasa hepiniz ona yönelir, bu kıymetli şeriat ilimlerini tahsil etmeyi bırakırdınız.

   Televizyona ben bakıyormuyum? Bakmıyorum.Devamlı vaaz dinleyen bir müslüman rüyasında Resulullah Efendimizi görmüş.Beraberinde çok az hoca varmış.Yanında ki arkadaşına hocaların neden bu kadar az olduğunu sormuş.O da cemaat içinde bulunan Ali Haydar Efendiyi göstermiş ” O’na sor” demiş.Sorduğunda Ali Haydar (kuddise sirrahu) hazretleri gencin sualine şöyle cevap vermiş ”Hocaların çoğu tv aldılar”…Demek ki TV alan hoca, Rasulullah’ın yanında bulunamıyor.

   Mevla Teala dersimizin ayeti kerimesinde ” Hurma ve üzüm ağaçlarının meyvalarından da içki ve güzel bir rızık edinirsiniz.Muhakkak ki bunda aklı olup düşünen bir topluluk için (Allah’In kudretine delalet eden) bir alamet var”. buyurarak bizleri tefekküre davet buyurmuş idi.

   Değirmen harkından tonlarca su geçer anlamaz.İşte insanda boğazından geçenleri düşünmezse değirmen harkı gibidir.Elhamdülillah sizler anlıyorsunuz.
   Ya Rabbi! Bizleri sadece anlayışta bırakma.Anladığımız gibi amel etmek ve bu ameli de senin rızan için yapmayı nasib et.
sohbetleri 18 -MEVLA ŞARABI NİCİN YARATTI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s